News Articles
Last Updated: Sep 20, 2014 - 1:44:12 PM


District : Golf
SEDAA GRASS GOLF CHAMPIONSHIP - Sep 19, 2014 - 8:44:56 AM

The South East District Grass Golf Championship was held at Kenosee.  Congratulations to the winners.  SHSAA Provincial Grass Golf will be held next weekend in Nipawin.

To see district  & provincial results - click on the link below

District : Track
SHSAA TRACK 2014 - Jun 9, 2014 - 8:45:52 PM

Congratulations to all the South East Athletes.   South East athletes recorded the following standings:

Shot Put Midget Boys - Austin Lund (WJH) - Gold

100 M  Junior Boys - Shane Krupa (Wawota) - silver

200 M Junior Boys - Shane Krupa (Wawota) - bronze

4 X 100 M relay  Midget Boys - Bronze

Triple Jump Junior Boys - Dylan Haygarth (OPHS) - silver

Long Jump Junior Boys - Dylan Haygarth (OPHS) - bronze

Long Jump Junior Girls - Jenna Kreklewich (ECS) - Gold

High Jump Junior Girls - AnnMarie DeCorby (Rocanville) - silver

100 M Senior Gils - Sabrina Mainil (WCS) - bronze

200 M Senior Girls - Sabrina Mainil (WCS) - bronze

High Jump Senior Boys - Ben Rumpel (WCS) - Gold 

More detailed results:

http://www.shsaa.ca/

District : Track
2014 SHSAA Prov Track Information - Jun 5, 2014 - 10:06:00 PM

June 6 & 7, 2014, the Provincial High School Track & Field Championships will be held at Guthridge Field in Moose Jaw.

Information regarding track entries and work schedule is located in the following location:

public documents/sports/track/prov track 14

Please check the room list.

Singlets will be handed out at the hotel.  If you are not staying there please contact me on my cell 435-6037 to make arrangements to pick up singlets.

District : Curling
Sportsmanship Award - Boys Curling - Jun 3, 2014 - 8:24:52 AM

The Maryfield Senior Boys Curling team won the 2013/14 SHSAA/Milk Sportsmanship Award for their performance at the 2014 SHSAA Boys Curling Provincial Playoffs.  Congratulations to the team members and coaches involved.

DSC_0408.jpg
Maryfield Sr Boys

District : Track
SEDAA Prov Relay Teams - May 29, 2014 - 11:17:14 AM
undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined undefined

SEDAA RELAY TEAMS 4 X 100

Midget Boys : , D. Pompu, J. Dubiel, J. Mowchenko (WJH), F. Hernandez (Moosomin) 

Coach: Ryan Fowler (WJH)

Junior Boys :  D. Vargo (Moosomin), S. Krupa, B. Benner, D. Stewart (Wawota) ALT:  R. Folk (Stoughton)

Coach: Margie Gibson ( Moosomin)

Senior Boys : W. Chamney, C. MacCuish (ECS), R. Palmer (Lampman), L. Melle (Gladmar) ALT: J. Yan (Ogema)  

Coach:   Caitlin Giesbrecht (ECS)

Midget Girls : A. Alexander, J. Pouliot, B. Spence (WJH), A. Ashworth (St Mike)

Coach: Ryan Fowler (WJH)

Junior Girls : J. Kreklewich (ECS), L. McNabb (Oxbow), H. Hislop (Arcola), K. Widenmaier   ALT:  

Coach: Eugene Brown (Arcola)

Senior Girls : T. Hoffart (Gladmar), S. Mainil, C. Pirlot (WCS),  A. DeCorby (Rocanville, ALT: A. Sandiford

                        Coach: Blake Johnson (WCS)

SEDAA RELAY TEAMS 4 X 400

Boys : W. Hengen (Arcola), J Yan (Ogema), R. Haukness (ECS), T. Real (Redvers) 

ALT: Rhett Shopland

Coach Brown (Arcola)

Girls : A. McLean (Redvers), L. Fahlman (Fillmore), H. Hislop (Arcola), T. Hoffart (Gladmar)

ALT:   H. Uytterhagen (Gladmar)                      

Coach W. Hoffart (Gladmar)

<< prev page    next page >>

Events Calendar
Local Sports Meetings
Deadlines Playoffs
September 2014
S M T W T F S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
 
Master Calendar
Latest Weather
Latest Headlines
District
SEDAA GRASS GOLF CHAMPIONSHIP
SHSAA TRACK 2014
2014 SHSAA Prov Track Information
Region 1
McNaughton High School
Rocanville School
Wapella School
Region 2
Arcola School
Carlyle Elementary School
Ecole de Bellegarde
Region 3
Carievale School
Carnduff Education Complex
Redvers School
Region 4
Alameda School
Estevan Comp
Hillcrest School
Region 5
33 Central School
Macoun School
Midale Central School
Region 6
Gladmar Regional High School
Ogema School
Pangman School