District : Badminton
Last Updated: Apr 22, 2016 - 11:14:26 AM


SEDAA ROOKIE BADMINTON
By Commissioner of Athletics
Apr 5, 2016 - 9:29:26 AM


 Printer friendly page

SEDAA Rookie Badminton

Regions:   4 Regions with two representatives from each region.  

 Date:   Tuesday May 3rd. Time:   1 pm

 

Region A                     Region B                   Region C               Region D

Carlyle Elem                             Redvers                                White Bear                      Wapella (H)

Gordon F Kells                         Bellegarde                           Wawota (H)                    Rocanville

Arcola (H)                                 Manor  (H)                           Maryfield                       Moosomin

                                                                                                                                

 

 

SEDAA District: Host    Moosomin    Saturday May 7th   Time:   9:30   Commissioner: Margie Gibson

 

 

Region A                     Region B                   Region C             Region D

Alameda                                  Radville                                Stoughton                      WJH

OPHS                                        Gladmar (H)                         Bienfait (H)                    Yellow Grass (H)

Carnduff (H)                            Ogema                                  Fillmore                           St Michael

                                                                                                                                            Lyndale

                                                                               

                                                                                               

 

SEDAA District Host:   OPHS Saturday May 7th Time: 9:30   Commissioner: Clarke Tavanetz

 

 

Each school may enter two entries per category.   Two pools with top two advancing to playoff.

 

There will be some modifications based on number of entries in a region.

                           

                                               Playoff Format: 

          (H) designates the host school

  • District finals to be held Sat. May 7th.    Eight team (2 pools of 4 with top 2 teams in a crossover playoff).    Two teams advance from each region.  
  • Sub district playoff for each region to be held Tues. May 3rd.     
  • 1:00 pm start 
  • Each school is allowed to enter two teams per category.
  • Sub district playoff format same as the district format.
  • Schools must contact the host school to report their entries by Monday, April 25th.
  • Rules will be followed as stated in the SHSAA handbook


© Copyright 2016 by www.sedaa.ca

Top of Page

Events Calendar
Local Sports Meetings
Deadlines Playoffs
October 2017
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
 
Master Calendar
Latest Weather
Latest Headlines
SEDAA ROOKIE BADMINTON
SEDAA Junior Badminton
SEDAA Badminton
SEDAA JUNIOR BADMINTON - MIDALE
Rookie Badminton Results
SEDAA JUNIOR BADMINTON - CARNDUFF