District : Basketball
Last Updated: Feb 13, 2012 - 11:34:12 AM


Basketball Teams 2011 - 2012
By Commissioner of Athletics
Dec 15, 2011 - 4:05:05 PM


 Printer friendly page

SOUTH EAST DISTRICT ATHLETICS
10 Qu'Appelle Street                                                      Basketball Teams / Coaches
Wapella, SK   S0G 4Z0 UPDATES WILL BE POSTED TO OUR WEB-SITE.
Phone:532-4274, Fax:   532-4232
Web:   www.sedaa.ca
E-Mail:   Fred.Jerred@cornerstonesd.ca
NAME DIRECT SENIOR BOYS SENIOR GIRLS JUNIOR BOYS JUNIOR GIRLS ROOKIE BOYS ROOKIE GIRLS
33 Central School (Fillmore) 722-3212 Tanner Hanson - Coach,                       Kylee Glover - School Advisor Tracy Ogden - Coach,                                Andrea Kerr - Staff Advisor Don Lubiens - Coach,                                 Angela Lubiens - Staff Liason Dave Kerr - Staff Advisor    
Arcola School 455-2340 Eugene Brown          
Carnduff Education Complex 482-3491     Craig Williamson   Craig Williamson  
Estevan Comprehensive 634-4761 Nathan Wilhelm   Jessie Elias Mark Schott (Intermediate) Jessica Reinheller (Intermediate)    
Gladmar Regional 969-4832 Chris Abtosway Kim Culbert Gary Melle Tracy Blackmore    
Hillcrest School (Estevan) 634-4931         Brian Hayes Kathy Fowler
Macoun School 634-9257         Shawn Tomlinson Shawn Tomlinson
Maryfield School 646-2166     Jody Boutin      
McNaughton High (Moosomin) 435-3341 Bill MacPherson Tegan Matichuk Jeff Skulmoski ( Intermediate)   Tannis Schwean Terry Lynd
Oxbow Prairie Horizons 483-2383     Ian Cushon Ole Dangstorp Ian Cushon Ole Dangstorp
Pleasantdale School (Estevan) 634-4210         Devin Aspinall Angela Smeltzer
Radville Regional High 869-2551       Rob Thompson    
Redvers School 452-6161     Drew McPherson   Alaina Pirlot    Melissa Holman
Rocanville School 645-2838 Todd Volk Roger Polvi Betty Reid/ Dale Lonseth Cathy Decorby Betty Reid/ Dale Lonseth Cathy Decorby
St. Michael Junior High (Weyburn) 842-2860    Will Egan ( Intermediate) Sean Galvin (gr. 7-9)    
Spruce Ridge (Estevan) 634-8510         Doug Stallard Brent Hoffos
Stoughton Central 457-2533 Carlee Wyatt   Shelley Campbell Carly Broberg    
Weldon School (Bienfait) 388-2422         Miranda Frey Jane Moriarty
Westview School (Estevan) 634-2241         Shane Davenport Amanda McLarty/Shelly Mainprize
Weyburn Comprehensive 842-7494 Jacquie Williams Wade Oberg, Trent Berling Jerrod Sidloski Jerrod Sidloski    
Weyburn Junior High 842-7474 Averyl Knapp (intermediate) Darren Johnson (intermediate) Will Cuthbert/Darren Johnson Rob Ellis/Ryan Fowler Rob Ellis/Ryan Fowler Rob Ellis/Ryan Fowler
Whitebear Educational Complex 577-4538 Dion Pelltier (Intermediate boys)   Matthew Bird Reanne Donaldson    



© Copyright 2011 by www.sedaa.ca

Top of Page

Events Calendar
Local Sports Meetings
Deadlines Playoffs
December 2017
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
 
Master Calendar
Latest Weather
Latest Headlines
SABO Clinic
HOOPLA Magic - 2017
SEDAA Intermediate/Junior/Rookie Basketball
2016 SEDAA Junior_Rookie Basketball Playoffs
Basketball
Basketball Teams 2011 - 2012