District
Last Updated: Mar 6, 2020 - 10:00:05 AM


District : Basketball
SEDAA Intermediate / Junior Basketball - Mar 5, 2020 - 12:19:22 PM

  SEDAA Basketball Playoffs:

Intermediate Boys (ECS): 1st:  WCS   2nd:  ECS

Intermediate Girls (ECS):  1st  ECS  2nd   Ogema

Junior Boys (WCS): 1st: WCS   2nd:  Maryfield

                    (Stoughton):  1st:  Stoughton     2nd:  WCS (2)

                    (Oxbow): 1st:  Sacred Heart    2nd:  Pleasantdale

                    (ECS):    1st:  Moosomin  2nd:  ECS

                    (St Mary's): 1st: St Mary's   2nd:  Westview

 Junior Girls (Gladmar): 1st: Gladmar     2nd:  OPHS

                     (Moosomin): 1st: Moosomin    2nd:  WCS

                     (WCS): 1st:  WCS (2)    2nd:  WCS (3)

                     (Bienfait):  1st: Moosomin  2nd:  Ogema

                     (Fillmore):  1st:  Redvers   2nd:  Rocanville

             


District : Curling
SEDAA SR. CURLING - Feb 18, 2020 - 9:17:26 AM

SEDAA Senior Curling Playoffs   February 14 & 15 / 2020  Estevan Curling Club

Boys:  Champion: WCS (1)     2nd: WCS (2)

Girls:  Champion: Wawota           2nd: Moosomin

Mixed:  Champion: WCS          2nd: ECS


Good luck at Regional Curling this weekend in Moosomin & Whitewood.


District : Curling
South East Junior Curling Playoffs - Feb 4, 2020 - 8:59:16 AM

Dates and host sites for the Junior SEDAA Curling Playoffs  Jan 31 / Feb 1 / 2020

Boys:  Host:  Maryfield    Champion:  Ogema       2nd:  Moosomin (1)

Girls: Host:  Oxbow    Champion:  Wawota           2nd:  Moosomin

Mixed: Host:  Estevan  Champion:  Lampman       2nd:  Estevan

District : Volleyball
SHSAA Provincial Volleyball - Nov 18, 2019 - 9:10:37 AM
SEDAA well represented at SHSAA Provincial Volleyball

2A Girls:  Rocanville ( Silver )

3A Girls:  OPHS ( Provincial Champions)

5A Girls:  Weybun

2A Boys: Arcola  Redvers

3A Boys: Carnduff   

5A Boys:  Weyburn

District : Volleyball
SEDAA Intermediate Junior Volleyball Playoffs - Nov 13, 2019 - 10:41:33 AM

SEDAA Intermediate - Junior Playoffs  Tuesday Nov 12th

Boys:  Intermediate:  ECS:  Champion:  ECS    2nd:  WCS

Girls:  Intermediate:  WCS:  Champion: WCS    2nd:  ECS

Junior Boys:

Gladmar:  Champion: Radville   2nd:  Ogema

OPHS:  Champion: St Michael   2nd:  OPHS

Stoughton:  Champion:  Bellegarde  2nd:  Westview

Weyburn:  Champion:  WCS  2nd:  St Mary's

Junior Girls: 

Moosomin:  Champion: Gorden F Kells   2nd:  Rocanville

Arcola:  Champion:  Pleasantdale     2nd:  Sacred Heart

Wapella:  Champion:  Rocanville  2nd:  Gordon F Kells

Redvers:  Champion: CEC  2nd:  Redvers

Oxbow:  Champion: OPHS   2nd:  Gordon F Kells

CEC:  Champion:  Bellegarde   2nd:  Weldon

Lampman:  Champion: Lampman   2nd:  Westview

Radville:  Champion: Radville 2nd:  Midale

Coed:  Hillcrest:  Champion:  Hillcrest #2   2nd:  Macoun

<< prev page    next page >>

Events Calendar
Local Sports Meetings
Deadlines Playoffs
April 2020
S M T W T F S
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 
Master Calendar
Latest Weather
Latest Headlines
District
SEDAA Intermediate / Junior Basketball
SEDAA SR. CURLING
South East Junior Curling Playoffs
Region 1
McNaughton High School
Rocanville School
Wapella School
Region 2
Arcola School
Ecole de Bellegarde
Gordon F Kells
Region 3
Carievale School
Carnduff Education Complex
Redvers School
Region 4
Alameda School
Estevan Comp
Hillcrest School
Region 5
33 Central School
Macoun School
Midale Central School
Region 6
Gladmar Regional High School
Lyndale School
Ogema School